ΕΙΔΗΣΕΙΣ

03-03-17 Διενέργεια εξετάσεων για πιστοποιητικά ξένων γλωσσών μόνο από αναγνωρισμένους φορείς

document 1

03-03-17 Διενέργεια εξετάσεων για πιστοποιητικά ξένων γλωσσών μόνο από αναγνωρισμένους φορείς

 Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων υπενθυμίζεται  ότι σύμφωνα:

α) με την παρ. 2 του άρθρου 63 του α.ν. 2545/1940, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, δεν προβλέπεται για τα Κέντρα Ξένων Γλωσσών άλλη δραστηριότητα πέραν της διδασκαλίας ξένων γλωσσών και

β) με τη υπ΄ αριθμ. 444/2009 Γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους κατά την έννοια του Π.Δ. 146/2007, η διενέργεια των εξετάσεων για τη χορήγηση πιστοποιητικών της αγγλικής γλώσσας πρέπει να γίνεται από το φορέα που είναι αρμοδίως πιστοποιημένος ή αναγνωρισμένος για το σκοπό αυτό χωρίς να παρέχεται δυνατότητα συνεργασίας του κατά την εξεταστική διαδικασία ή τμήμα αυτής με άλλο φορέα που δεν διαθέτει τη σχετική πιστοποίηση ή αναγνώριση.

 

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ΔΗΜΟΦΙΛΗ

To Top